3D RENDER NEDİR?

3D RENDER NEDİR?

3d hazırlamak, 2d bir nesneleri bir görüntü biçiminde uyarlamayı ifade eder.
Hem teknik hem de sanatsal olarak 3d oluşturma, 2d projeleri daha detaylı görmeyi ve pazarlama sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Teknik çizimler genellikle 3d modelin oluşturulduğu bir çerçeve olarak kullanılır, 3d model oluşturulduktan sonra 3d sahnesini hayata geçirmek için dokular ve kameralar eklenir.
“Render”, 3d yazılımın iki boyutlu bir görüntüsünü, animasyon, sanal gerçeklik deneyimi veya oyun oluşturmak için tüm girdileri hesapladığı süreçteki son adıma denir.

3d oluşturma işleminin daha yaygın uygulamalarından bazıları, binaların ve gelişmelerinin mimari olarak işlenmesini , oda veya evlerin iç tasarım işleyicilerini ve ürünlerin hazırlanmasını, girişimcilik gibi meslekler için tasarımları ya da çözümlerini içerir. 3d modelleme ve oluşturma çok esnektir, bu nedenle akla gelebilecek her şeyin 3d oluşturmasını sağlamak mümkündür.

MÜŞTERİNİN VİZYONUNU ANLAMAK

Bir model oluşturmak için, bir 3d görselleştirme uzmanının projeyi anlaması gerekmektedir. Müşterinin sağladığı planları, eskizleri ve referans resimlerini kullanarak, kafasında görselleştirip projeye başlar. Bu noktadan itibaren kamera acıları tipik olarak 2 boyutlu planlara dayanarak kararlaştırılır.

3D MODELLEME

3d görselleştirme uzmanı, dijital bir model oluşturmak için özel 3d modelleme yazılımı kullanır. Bu aşama, modelin yalnızca dijital olarak var olması dışında, fiziksel modelin yapısını oluşturmaya benzer.

KAPLAMA

3d görselleştirme uzmanı, görüntülerin gerçekçi görünmesi için, görüntülere kaplama atar. Bu adım, fiziksel bir model boyamak veya üzerine malzeme ve fotoğraf yapıştırmakla aynıdır.

AYDINLATMA

3d görselleştirme uzmanı,gerçek dünyadaki aydınlatma tecrübelerine göre 3d sahnesinde ışıklar yerleştirir.
Bu aşama, bir fotoğrafçının veya video grafikçilerinin çekimden önce aydınlatma ürünlerini kurma yöntemine benzer.

RENDER

2D görüntü veya görüntüler modelden üretilir. Bu aşama gerçek işleme işle midir. Fiziksel bir modelin fotoğrafını çekmeye benzer ve oluşturma yazılımında mevcut olan dijital modeli görmenin tek yolu budur.
Render, modelin karmaşıklığına ve istenen kaliteye bağlı olarak birkaç saniye ile birkaç gün arasında sürebilir. Bu işlem yalnızca bilgisayar tarafından tamamlanır. Bazı durumlarda bu, render farm adlı büyük render bilgisayarlarında yapılır.

DEMO RENDER

Müşteriden onay ve teyit almak için revize süresini artırmak adına son render ile aynı işlemi kullanan düşük kaliteli renderlardır.
Sahnede, dokularda ve ışıklarda revize yapılarak istenen sonuç elde edilinceye kadar işlem tekrarlanır. Genel olarak, değişiklikler bağımsız olarak yapılabilir: örneğin, modelde yapılan değişikliklerin çoğu kaplama güncellenmesini gerektirmez.

TESLİM

Kararlaştırılan nihai 2d plan veya görüntüler, müşterinin onay sonrası kararlaştırılan teslim tarihinde teslim edilir.

3D RENDER NE İÇİN KULLANILIR?

Artık render almanın ne olduğunu öğrendiğimize göre, eğlenceli bölüme geçelim: renderların size yararı nedir?
Daha önce de belirttiğimiz gibi, 3d projeler, fiziksel olarak kullanılamayan projelerin renderlarını oluşturmanıza olanak sağlar. Bu sadece ekonomik ve uygun olarak kalmaz, ayrıca 3d renderler, projeleri ve tasarımları önceden incelemenizi ve gerçek hayatta nasıl görüneceğini anlamanızı sağlar.
Simülasyonlar ayrıca 3d renderlarla da yapılabilir! Bugünün 3d modelleri canlandırılabilir ve tasarımcıların ürünlerinin sınırlarını anlamalarına izin verir. Binaların en verimli şekilde düzenlenebilmesi için binaların görüntüleri oluşturulabilir, tasarımları ve malzeme seçimleri yapılabilir.
Aynı zamanda pazarlama süreci hızlanabilir. Sanal gerçeklik, çoğu geliştiricinin,pazarlamacının ve inşaat firmalarının pazarlama çabalarını kolaylaştırmıştır. Söz konusu teknoloji 3d modellerden uyarlanabilir ve müşteriler için daha dinamik bir deneyim sağlar. Ek olarak, 3D baskının yükselişi 3D modellerin daha pratik olmasını sağlar, çünkü tasarımınız 3d baskı sistemlerinin kullanımıyla gerçek dünyayı ifade edilebilir. .

• Mimari render
• İç mimari render
• Sunum dosyaları hazırlanamsı
• Dekorasyon firmaları için tasarımlar
• İç mimarlar için tasarımlar
• Mimarlar için tasarımlar
• Ürün geliştirme
Filed under Uncategorized
Tagged , , , , , , , ,