İyi bir Mimari sunum nasıl yapılmalıdır?

İyi bir Mimari sunum nasıl yapılmalıdır?

Sunum 2D ve 3D dijital ortamda yapılmalıdır.Müşteri mekanı tam olarak kafasında oturtmaldır.

Sunumu yapan, müşterinin konuşmasına ve fikirlerini açıklamasına müsaade etmelidir.Çok konuşan bir tasarımcı kendi tasarımına fazla güvenmiyor demektir.Bırakın tasarımlarınız konuşsun!

Maliyet analizleri iyi yapılmalı,Metraj ve mahal listeleri birbiri ile uyumlu, çıkan hesapların birim fiyatlar ile çarpılıp sunulması gereklidir.

Müşteri ile parasal konuları sonraya bırakmamak en doğrusudur.Her iki tarafında üzülmeyeceği şekilde mutlak bir mütabakat sağlanmalıdır.

Mimari animasyonlar çok önemlidir,bunun için bu argümanları da tercih edilmelidir.

Uygulanabilirlik çok önemlidir.Tasarımların uygulanabileceğini gösteren teknik detaylar da sunum dosyalarına ek olarak müşteriye sunulmalıdır.

Tasarımın ne kadar sürede oluşturulduğunu , uygulama süresinini ve teslimat ile ilgili detaylar en ayrıntıya kadar açıklanmalıdır.

Sunumu sıkıcı hale getirmeden fazla uzun cümleler kurmadan, kestirme anlatımlar ile özet geçilerek genel yerleşim tanımlanmalıdır.

Büyüklüğü ne olursa olsun araştırmacıların istatistikleri bir iş görüşmesinin 25 dk. Dan uzun olması halinde verimli olmadığını açıklamıştır.

Sunum içerisinde mümkün ise iyi giyimli olmak ve anlatılan projeye iyi konsantre olmak gerekmektedir.Müşterinin sorduğu sorulara kendinden emin ve bahane üretmeyen , çözüm üreten açıklamalar getirilmelidir…

Kim ne derse desin bu işler biraz nasip işi..Çok iyi projeleri çok büyük firmalar yapacak diye bir şey yok.Tasarım zaten kendini anlatabilen bir şeydir.Siz bırakın tasarımlarınız konuşsun..

Filed under Uncategorized
Tagged , , ,